Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!
10.novembrī notika pašvaldību sadarbības tīkla “Sadarbība latviešu vēsturisko zemju ietvaros” otrā sanāksme. Šoreiz tīkla dalībnieki un interesenti pulcējās Zemgalē, Dobeles novadā, lai tuvāk apskatītu un diskutētu par zemgaļu un zemgaliešu vēsturisko zemju vēsturi un mūsdienām. Sanāksme bija svarīgs pieturas punkts ceļā uz daudzveidības veicināšanu, vietējās identitātes stiprināšanu un sadarbību, kurā turpina runāt par Vēsturisko zemju likuma izpratni un iedzīvināšanu.
Par šīs vēsturiskās zemes vēsturi, teritoriju maiņu vēstures laiku lokos un valdītāju likteņiem aizraujoši un koncentrēti stāstīja vēsturnieks, arheologs un LU Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Dr. hist. Guntis Zemītis. Ceļojumu vēsturē turpināja vēsturnieks un arheologs Andris Tomašūns, izklāstot Dobeles vēsturisko attīstību no mūsdienām līdz seniem laikiem, uzsverot: “Nav svarīgi, vai esi cēlies no Zemgales, bet vai domā kā zemgalietis.” Ar aizraujošu stāstījumu par zemgaļu identitāti kā vienu no lokālpatriotisma veidošanas stūrakmeņiem Dobelē papildināja Dobeles novada muzeja vēsturniece Undīne Krūze. Muzeja pārstāve stāstīja, kā pasniegt vēsturnieku sniegto informāciju mūsdienu apmeklētājiem un, kā veicināt lokālpatriotismu, balstoties uz kaut ko vēsturē, ar ko var lepoties. Jaunas atklāsmes par Zemgales saistību ar Lietuvas pierobežas teritorijām bija dzirdamas lietuviešu vēsturnieka Ernestas Vasiliauskas prezentācijā, kurā tika apskatītas sadarbības iespējas starp zemgaļiem Latvijā un Lietuvā, atzīmējot, ka sadarbība tāpat kā transporta sakari un komunikācija pašvaldību starpā varētu būt aktīvāka. Ievadot diskusiju par Zemgales pašvaldību pieredzi zemgaļu identitātes un pašapziņas vairošanas veicināšanā, sanāksmes dalībniekiem bija iespēja dzirdēt Mežotnes pilskalna iedvesmas stāstu. Aktīvās diskusijās par iespējām sadarboties pašvaldībām Zemgales ietvaros Latvijā un arī ar Lietuvas zemgaļiem, dalībnieki vienojās izveidot neformālu rīcības grupu, kuras darbība būs sākums ceļā uz identitātes meklējumiem, kopīgām aktivitātēm un iespējamo zemgaļu kongresa organizēšanu.
Projekts tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” finansiālu atbalstu. Tā mērķis ir pašvaldību sadarbības optimizācija un labas pārvaldības principu veicināšana Latvijas pašvaldībās, lai uzlabotu publisko pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti.
Zane Kaufelde,
LPS padomniece ārējo sakaru jautājumos
PREZENTĀCIJA_Latviešu vēsturiskās zemes - Zemgale_Guntis Zemītis
PREZENTĀCIJA_Lietuvas Zemgales kulturālais reģions_Ernests Vasiļausks
PREZENTĀCIJA_ Dobeles vēsture_A. Tomašūns
PREZENTĀCIJA_Zemgaļi kā viens no lokālpatriotisma veidošanas stūrakmeņiem Dobeles novada muzeja darbībā_U.Krūze