Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!
Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) īstenotais projekts “Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana” ir iegājis vidusposmā un 6. aprīlī notika projekta progresa vidusposma izvērtēšanas darba seminārs. Tas aizritējis diskusiju gaisotnē, kur visiem projektā iesaistītajiem partneriem un projekta komandai bija iespēja atskatīties uz jau paveiktajām aktivitātēm un projekta līdzšinējo gaitu, veiksmēm un grūtībām, ar ko nākas saskarties, piemēram, organizējot pašvaldību sadarbības tīklus un citas aktivitātes. Projekta aktivitātes notiek ar mērķi izvērtēt esošo pašvaldību sadarbības praksi Latvijā, analizēt tās uzlabošanas iespējas un izstrādāt ieteikumus turpmākajai pašvaldību sadarbībai, kā arī veicināt labas pārvaldības principu īstenošanu Latvijas pašvaldībās, lai uzlabotu publisko pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti.
Projekts aizsākās 2021. gada jūnijā un noslēgsies 2024. gada aprīlī. Līdz šim ir veiksmīgi uzsākuši darbu pieci pašvaldību sadarbības tīkli: “Sadarbība Rīgas metropoles ietvaros”; “Pašvaldību sadarbība kapitālsabiedrību un kapitāldaļu pārvaldības jomā”; “Valstspilsētu sadarbība ar apkārtējiem novadiem”; “Sadarbība ar iedzīvotājiem pašvaldības ietvaros” un “Sadarbība latviešu vēsturisko zemju ietvaros”. Katrā no tīkliem ir iespēja piedalīties gan pašvaldību politiķiem, gan speciālistiem. Līdz šim ir notikušas 12 tīklu sanāksmes. No sadarbības tīklos aktīvo dalībnieku vidus tiks izraudzītas piecas pašvaldības, kas īstenos pilotprojektu – starppašvaldību sadarbības labās prakses piemēru, ko analizēt un nodot tālāk citām pašvaldībām.
Šobrīd ir noslēdzies mentoru apmācību semināru cikls “Labas pārvaldības principu stiprināšana Latvijas pašvaldībās”. No februāra sākuma notikuši 3 mācību semināri un viena mācību vizīte uz Norvēģiju. Šajā mācību ciklā ir apmācīti 5 mentori, kuri mācībās iegūtās zināšanas šī gada otrajā pusē pasniegs piecos reģionālajos semināros “Labas pārvaldības principu stiprināšana Latvijas pašvaldībās”, kur tiks aicināti piedalīties gan pašvaldību politiķi, gan speciālisti. Projekta ietvaros arī tiks izstrādātas labas pārvaldības vadlīnijas un ētikas pašnovērtējuma rīks pašvaldībām.
Salīdzināmo datu bāze BLIS, kurā pieejami pašvaldībām noderīgi daudzveidīgi datu un pieredzes aprakstu apkopojumi, ir uzlabota, padarīta lietotājam ērtāka, funkcionālāka, kā arī vieglāk ir atrast vajadzīgo informāciju. Informācijas sistēmas nosaukums BLIS apzīmē Benchlearning informācijas sistēmu, kas tika veidota ar iepriekšējā perioda Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstu, kas apstiprina projektu pēctecību un rezultātu ilgtspējību. Šajā informācijas sistēmā tiek apkopoti dati gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi un attēloti dažādos veidos. Vairāk informācijas: https://blis.lps.lv/index.php/par-blis
Pašvaldību pārstāvjiem ir bijusi iespēja doties divās mācību vizītēs uz Poliju un Norvēģiju. Norvēģijas mācību vizītē bija iespēja iepazīties ar Norvēģijas pašvaldību sistēmu un finansējuma principiem, ar pašvaldību sadarbības Norvēģijā likumdošanas ietvaru un struktūru. Vizītes tika organizētas ar projekta partera Norvēģijas Vietējo un reģionālo varas iestāžu asociācijas (KS) aktīvu atbalstu. Savukārt, Polijas pieredzes apmaiņā iepazinās ar Polijas pašvaldību izaicinājumiem pilsētu attīstībā un pārvaldībā, kā arī starppašvaldību sadarbībā metropoles un reģiona ietvaros. Katrā vizītē bija iespēja klātienē iepazīties ar ekspertu ieteikumiem sadarbības tīklu veidošanā, gan ar piemēriem labas pārvaldības stiprināšanā. Tieši klātienes tikšanās un semināri, starptautiskas pieredzes apmaiņas un mācību vizītes ir tas, kas dod ļoti lielu pievienoto vērtību projektam, ko arī novērtē visi iesaistītie.
Projekta partneris Latvijas Lielo pilsētu asociācija organizēja konferenci “Attīstības izaicinājumi 2023+” , kur fokusā bija valstspilsētu loma ekonomiskajā izaugsmē. Konferences laikā gūtās atziņas tiks izmantotas arī, izstrādājot Latvijas valstspilsētu darbības stratēģiju līdz 2027. gadam, kas būs pirmais dokuments, kas identificēs visu valstspilsētu kopīgos un atšķirīgos attīstības izaicinājumus un ekonomiskās priekšrocības un sadarbības veidus.
Vidusposma izvērtēšanas seminārs tika īstenots projekta “Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana” ietvaros, kas tiek ieviests Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta 2014. - 2021. gada perioda programmā “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība”. EEZ finanšu instruments ir finansiāls atbalsts, ko sniedz Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Projekta mērķis ir pašvaldību sadarbības optimizācija un labas pārvaldības principu veicināšana Latvijas pašvaldībās, lai uzlabotu publisko pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti.
Projekta partneri ir Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA), Norvēģijas Vietējo un reģionālo varas iestāžu asociācija (KS).