Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!
Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” ietvaros no šā gada 17.-21. aprīlim Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) sadarbībā ar Islandes Pašvaldību asociāciju (SAMBAND) īstenoja Divpusējās sadarbības fonda finansēto iniciatīvu “Pieredzes apmaiņas vizīte Islandē par bēgļu uzņemšanu un Sabiedrības saliedētības politiku vietējā līmenī”.
Uz Islandi devās LPS ģenerālsekretāre Mudīte Juhna, Rīgas Domes deputāts un Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Viesturs Kleinbergs, Ropažu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne, Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Patvēruma lietu nodaļas vadītāja vietniece Vita Kozuliņa un LPS padomnieki Aino Salmiņš un Elita Kresse, lai veicinātu labās prakses un zināšanu apmaiņu ar Islandes institūcijām un to ekspertiem. Galvenā atziņa, kas gūta - veiksmīga patvēruma meklētāju un migrantu integrācija ir atkarīga no savlaicīgas rīcības un ilgtermiņa ieguldījumiem, sniedzot atbalstu migrantiem un viņus uzņemošajām pašvaldībām. Atbalsts ir saistīts ar bēgļu iespējām īstenot savas pamattiesības. Patvēruma meklētāji un bēgļi joprojām saskaras ar dažādiem šķēršļiem, uzsākot patstāvīgu dzīvi citā valstī. Galvenie izaicinājumi ir mājokļa, nodarbinātības un izglītības nodrošināšana. Iespējas atrast mājokli būtiski ietekmē ierobežotie finanšu līdzekļi, savukārt darba atrašanu kavē valodas nezināšana. Tas bieži liedz uzsākt darbu savā profesijā, tāpēc dažkārt zinoši jomas speciālisti ir spiesti strādāt vienkāršu, fizisku un mazāk apmaksātu darbu. Islandē gūtā pieredze liecina, ka patvēruma meklētāju un bēgļu dzīves kvalitāti nosaka ne tikai institūciju un pašvaldību sniegtais atbalsts, bet arī viņu pašu spēja līdzdarboties un piedalīties sabiedrības dzīvē. Lai palīdzētu bēgļiem orientēties tiesību sistēmā un sniegtu praktisku atbalstu, valstī izveidota sistēma – sociālā darbinieka un sociālā mentora piesaiste katram bēglim/ģimenei, kuri palīdz iekļauties sabiedrībā, veidot izpratni par dzīvi Islandes sabiedrībā, palīdz reālās dzīves situācijās, sniedz atbalstu ikdienas situāciju risināšanā un sadarbībā ar sociālo darbinieku rosina attīstīt jaunas iemaņas un apgūt ikdienai nepieciešamās prasmes.
Bēgļiem pieejamas iespējas saņemt vairākus pakalpojumus: sākotnējas konsultācijas viņus interesējošās jomās (nodarbinātība, izglītība, veselības aprūpe u.c. aktuāli jautājumi), juridisko un psiholoģisko atbalstu, kā arī praktisku palīdzību reālajās dzīves situācijās. Nepieciešamības gadījumā valsts nodrošina mutisko un rakstisko tulkošanu, lai palīdzētu risināt veselības, nodarbinātības un juridiskos jautājumus, kas nepieciešami kvalitatīvai dzīvei.
Divpusējās sadarbības iniciatīvas īstenošana sekmēja Latvijas Pašvaldību savienības, Iekšlietu ministrijas, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes un Latvijas pašvaldību sadarbību ar Islandes Pašvaldību asociāciju un Islandes pašvaldībām, kā arī veicināja labās prakses un zināšanu apmaiņu. Secinājums - lai sekmētu patvēruma meklētāju un bēgļu iekļaušanos vietējā kopienā un saliedētas sabiedrības attīstību, ir nepieciešama sistēmiska pieeja, kas nodrošina savlaicīgu atbalstu sākotnējās integrācijas posmā, nodrošinot nepieciešamo informācijas un konsultāciju atbalstu.
Projekts tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” finansiālu atbalstu.
Elita Kresse,
LPS padomniece ārējo sakaru jautājumos
PREZENTĀCIJA_Reikjavīkas Sociālā departamenta prezentācija_eng
PREZENTĀCIJA_Reikjavīkas bēgļu pārvietošanas programma_eng
PREZENTĀCIJA_Habnafjorduras pašvaldības pieredzes prezentācija_eng
PREZENTĀCIJA_Reikjanesbēres pašvaldības pieredze_eng