Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu

IEKĻAUJOŠAS PILSĒTAS IncluCities

(Inclusive Cities –  Improving the integration of third-country nationals in intermediary cities through city-to-city cooperation in partnership with national associations of local and regional government)

 

Pēdējo desmitgadu laikā tūkstošiem migrantu un patvēruma meklētāju ir ieradušies Eiropā, lai labākas dzīves meklējumos bēgtu no nestabilitātes savās valstīs. Lai arī migrācijas politika galvenokārt ir valstu valdību kompetence, vietējām un reģionālajām pašvaldībām ir ārkārtīgi liela loma migrantu integrācijas veicināšanā.

Eiropas Pašvaldību un reģionu padome (CEMR) un kopā ar astoņām pilsētām un nacionālajām asociācijām īsteno IncluCities – trīs gadu projektu, kuru vada CEMR un finansē Eiropas Savienības Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonds (AMIF).

 

Finansē: Eiropas Komisija, Starptautiskās darbības trešo valstu valstspiederīgo integrācijai.

Īstenošanas laiks: 2020. gada 3. februāris – 2023. gada 1. februāris (3 gadi)

 

Mērķis: uzlabot trešo valstu pilsoņu integrāciju pašvaldībās, izmantojot

  • zināšanu apmaiņu starp pieredzējušām pilsētām (mentor city) un mazāk pieredzējušām/mentorējamām pilsētām (mentee city) un pašvaldību asociācijām dažādās jomās: izglītība, mājokļu un pamatpakalpojumu pieejamība, aktīva līdzdalība un sociālā iekļaušana;
  • pašvaldību asociāciju kapacitātes un veiktspējas stiprināšanu daudzlīmeņu pārvaldībā.

 

Sagaidāmie rezultāti:

  • uzlabota trešo valstu pilsoņu integrācija pašvaldībās;
  • veicināta sadarbība starp pilsētām un pašvaldību asociācijām;
  • stiprināta pašvaldību asociāciju kapacitāte.

 

Projektā piedalās pilsētas ar atšķirīgu ar migrāciju saistītās pieredzes pakāpi un tām atbilstošās asociācijas:

 

Livadijas pilsēta un Grieķijas Pašvaldību centrālā savienība (KEDE)

Saint-Jean-de-la-Ruelle un Francijas CEMR asociācija (AFCCRE)

Partinico un Itālijas CEMR asociācija (AICCRE)

Fuenlabrada un Spānijas Pašvaldību un provinču federācija (FEMP)

Šāerbīka (Briseles pašvaldība) kopā ar Briseles galvaspilsētas reģiona pilsētu un pašvaldību asociāciju (BRULOCALIS)

Mechelen un Flandrijas pilsētu un pašvaldību asociācija (VVSG)

Jelgavas pilsēta ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS)

 

Projektu finansē Eiropas Savienība 

Ielādēt vecākus rakstus
Iepriekšējais
Nākamais

Eiropas pilsētu dalīšanās ar labo praksi migrantu integrācijā

Sadarbībai un zināšanu apmaiņai starp Eiropas pilsētām ir svarīga loma jaunpienācēju integrācijā, norāda eksperti, piebilstot, ka viņu iekļaušanas stratēģijas var kalpot arī par paraugu lielākām Eiropas pilsētām. Vietējās kopienas ir vieta, kur integrācija notiek, strādājot un mācoties. Aptuveni 8,4% ES iedzīvotāju ir cilvēki, kas dzimuši ārpus ES bloka, un no diviem līdz trim miljoniem trešo valstu valstspiederīgo katru gadu apmetas uz ES darba vai mācību nolūkā, liecina Komisija. Lai atbalstītu Eiropas pilsētas un reģionus, kas saskaras ar jaunpienācējiem, 2021. gada martā ES izpildvara un Reģionu komiteja uzsāka partnerību, kuras mērķis ir palielināt kapacitāti un veicināt zinātības apmaiņu starp vietējām kopienām. Zināšanu apmaiņa ir īpaši svarīga mazākām pilsētām, kurām bieži vien nav tādas pašas iespējas un iespējas uzņemt migrantus kā lielajām pilsētām, norāda eksperti. Pieredzes apmaiņa palīdz pārdomāt veidu, kā uzlabot sniegto pakalpojumu kvalitāti. Partnerību starp Eiropas pilsētām mērķis ir arī stiprināt migrantu sociālo iekļaušanu.

Latvijā problēmas, ar kurām nākas saskarties Ukrainas kara bēgļiem, ir rādītājs tam, kā darbojas mūsu integrācijas sistēma. Bēgļiem nākas saskarties ar mitekļa, valodas apguves un izglītības iespēju problēmām. Sākotnēji Ukrainas kara bēgļu uzņemšanā Latvijā aktīvi iesaistījās mūsu valsts iedzīvotāji, bet tagad entuziasms sāk noplakt, problēmas sāk izgaismoties arvien vairāk. Tas saistīts ar to, ka brīdī, kad ieradās Ukrainas kara bēgļi, Latvijā nebija labi funkcionējošas un labi koordinētas integrācijas sistēmas. Līdzās problēmām ar mājvietu ir arī izaicinājumi saistībā ar nodarbinātību, latviešu valodas apguvi, mācību iespējām bērniem un izglītošanās iespējām arī pieaugušajiem. Īsā laikā risinājumus tik lielam bēgļu skaitam nav viegli uzreiz atrast. Līdzīgas problēmas iezīmējās jau iepriekš, kad Eiropa piedzīvoja Sīrijas bēgļu pieplūdumu.

Kopumā skatoties Eiropas kontekstā, migranti nav drauds, drīzāk iespēja.

 

Elita Kresse,

LPS padomniece ārējo sakaru jautājumos