Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Aicinām Saeimu rast risinājumu nākamā gada pašvaldību budžeta kritiskā samazinājuma kompensēšanai

ATKLĀTA VĒSTULE SAEIMAI

Šogad, parakstot vienošanās un domstarpību protokolu starp Ministru kabinetu un Latvijas Pašvaldību savienību (LPS), būtiskākā nevienošanās ir par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumu daļas samazināšanu piecu procentpunktu apmērā, kas kopumā samazina pašvaldību pamatbudžetu ieņēmumus par 90,9 miljoniem eiro.

Vienlaikus pēc valdības un Saeimas lēmumiem paralēli minētajam samazinājumam pašvaldībām nākamgad savā pamatbudžetā jārod papildu līdzekļi aptuveni 50 milj. eiro apmērā, lai celtu garantētā minimālā ienākuma līmeni, paaugstinātu minimālo algu, palielinātu pirmsskolas pedagogu atalgojumu, kā arī segtu citus izdevumus, kas saistīti ar asistentu pakalpojuma nodrošināšanu nākamajā pusgadā, administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu u. c.

Līdz ar to aicinām Saeimu, skatot valsts budžetu, rast risinājumu būtiskā līdzekļu samazinājuma kompensēšanai pašvaldībām. Situācija patiesi ir ļoti nopietna un daudzām pašvaldībām pārsniedz kritisko izdzīvošanas robežu, ko rezultātā visskaudrāk izjutīs tieši iedzīvotāji. Turklāt notiks attālināšanās no pašpietiekamām pašvaldībām un vēl vairāk palielināsies reģionālās atšķirības, kas skars iedzīvotājus visā valstī. Būtiski šāds lēmums ietekmēs tieši Latgali, kur samazinājums plānots vislielākais. Tāpat arī citi reģioni būs līdzīgā situācijā.

Ņemot vērā minēto, izprotot situāciju un nepieciešamību būt solidāriem, LPS Dome savā sēdē jau aicināja valdību rast valsts budžetā tikai 9,2 miljonus eiro, kas salīdzinājumā ir nepilni 10% no kopējā līdzekļu samazinājuma, lai nepadarītu situāciju tik kritisku un atbalstītu tās pašvaldības, kurām ieņēmumu samazinājums būs vislielākais.

Tāpēc LPS aicina Saeimu rast risinājumu, valsts budžetā paredzot papildu mērķdotāciju minēto 9,2 miljonu eiro apmērā tieši tām pašvaldībām, kurām nākamgad pēc izlīdzināšanas ieņēmumu samazinājums būs lielāks par 4%. Tās kopumā ir 77 pašvaldības visā Latvijā, kuras saņems vissāpīgāko sitienu turpmākajai attīstībai, un tas nav pieļaujams. Nedrīkst vēl vairāk apzināti vājināt pilsētas un novadus, kur dzīvo cilvēki un paļaujas, ka saņems kvalitatīvus pakalpojumus, nepieciešamo atbalstu dažādās dzīves situācijās, varēs sekmīgi strādāt un skolot savus bērnus draudzīgā, labklājīgā vidē.

Valdība šā gada 13. oktobrī atbalstīja likumprojektu “Par valsts budžetu 2021. gadam” un likumprojektu “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2021., 2022. un 2023. gadam”, līdz ar to arī paredzot pašvaldību budžetu IIN ieņēmumu daļas samazināšanu no 80% līdz 75%.

Gints Kaminskis,

LPS priekšsēdis

Karte: Vērtēto ieņēmumu pēc izlīdzināšanas izmaiņas 2021.gadā salīdzinājumā ar 2020.gadu
KARTE: vērtētie ieņēmumi pēc izlīdzināšanas uz vienu iedzīvotāju, eiro